Living > Jak si udělat > Dekorace > 7 DIY tipů, jak si udělat krásné a veselé Velikonoce

7 DIY tipů, jak si udělat krásné a veselé Velikonoce

24. 3. 2016 | Dekorace

Naučte se udělat si vlastní prostírání nebo utěrku s motivem, velikonoční hnízdo, girlandy ze slepiček, krajková i malovaná vajíčka nebo originální velikonoční cukroví. Vaše velikonoce budou letos krásné a jedinečné.

Malovaná vajíčka

Budeme potřebovat:
● vajíčka natvrdo
● červená akrylová barva
● tenčí štětec

Efektně vypadají ručně malovaná vajíčka s červeným rostlinným dekorem. Vajíčko pomalujte kolem dokola kvítky a lístečky podle vlastní fantazie.
Několik takto ručně malovaných vajec přidejte mezi ostatní přírodní nebo obarvená vajíčka do mísy pro koledníky. Uvidíte, jaký o ně bude velký zájem!


Krajková vajíčka

Budeme potřebovat:
■ zbytky paličkované krajky
■ vajíčka s hnědou skořápkou
■ lepidlo

Vajíčka uvařená natvrdo osušíme měkkým hadříkem a necháme vychladnout. Z pásů bavlněné krajky ustřihneme kus, jehož délka se rovná obvodu vajíčka. Vajíčko natřeme kolem dokola disperzním lepidlem a krajkový pás nalepíme. Dobře slepíme i místo, kde se krajka spojuje, aby nebyla roztřepená. Takto můžeme ozdobit i vyfouknutá vajíčka, která jsou pak stálou originální velikonoční dekorací. Dekorujeme hnědá vajíčka bílou krajkou, která je dostatečně kontrastní, na bílé vajíčko naopak použijeme krajku v přírodních tónech, aby vynikla na bílém podkladu.


Utěrky, ubrusy a prostírání s motivem slepiček

Budeme potřebovat:
● lněnou nebo bavlněnou látku, hotové utěrky
● barvu na textil
● štětec
● žehličku

Podle toho, co se rozhodneme ozdobit velikonočním motivem slepičky, zvolíme i látku, na kterou budeme malovat. Můžeme malovat na hotové ušité utěrky, na látku, že které ušijeme ubrus nebo jen malé prostírání.

Látku vyžehlíme, aby se na ni dobře malovalo. Motiv slepičky malujeme podle šablony rovnou na látku barvou Pébéo Setacolor opaque. My jsme si zvolili červenou barvu, aby motiv vhodně doplňoval celou kolekci velikonočních dekorací.

Na látku si podle připravené šablony nakreslíme motiv slepičky červenou pastelkou a pak ho vybarvíme. Také si můžeme připravit vystřiženou šablonu slepičky do kartonu a plochu vybarvit tupováním. Tam je ale třeba dbát na to, aby barva byla dostatečně hustá a nezatékala pod okraje šablony. Hotovou malbu necháme dobře uschnout a pak obrázek zafixujeme podle návodu na barvě horkou žehličkou, aby byl trvale odolný proti vyprání.

TIP: Šablonu si připravíme v různých velikostech zvětšením či zmenšením motivu na kopírce. Pak můžeme malovat slepičky na látku v potřebné velikosti.


Kohout a slepička – závěsné dekorace

Budeme potřebovat:
● červený karton
● nůžky
● lepidlo
● bílou pastelku

Podle šablony si nakreslíme libovolný počet kohoutků a slepiček na červený karton a vystřihneme je. Potom vystřihneme i stejný počet párů křidélek. Křidélka ozdobíme jednoduchou kresbou bílou pastelkou, stejným způsobem vybarvíme i kohoutí ocas. Poté křidélka přejedeme přes ostrou hranu stolu, aby se mírně ohnula a nalepíme je tak, aby lehce odstávala od tělíčka. Nakonec navlečeme slepičky i kohouty na bílou bavlnu a zavěsíme je na březové větvičky ve váze.


Girlandy ze slepiček

Budete potřebovat:
■ karton v přírodním barevném tónu
■ pravítko, tužku
■ nůžky
■ oranžový a červený fix

Nejdříve si vytvořte šablonu slepičky podle naší kresby v požadované velikosti z bílé čtvrtky. Poté slepičku nakreslete tužkou na začátek papírového pásu. Pás poskládejte jako harmoniku tak, aby se do každého políčka vešla jedna slepička od okraje k okraji. Slepiček pak můžete podle síly kartonu vystřihnout i několik najednou, musíte však dát dobrý pozor, aby zůstaly spolu spojené v hrudní části tělíčka a v ocase, aby po vystřižení tvořila tělíčka tzv. spojenou girlandu. Poté namalujte fixem červené hřebínky a přívěsek pod zobáčkem, zobáček vybarvěte sytě žlutou nebo oranžovou barvou.

TIP: Vystřiženou slepičku můžete použít i jako jmenovku na velikonoční stůl.Slepičky – velikonoční cukroví

Budeme potřebovat:

na linecké těsto:
● 375 g hladké mouky
● 120 g cukru moučky
● 250 g Hery
● 1 vejce

na polevu:
● cukr moučku
● citronovou šťávu
● trochu teplé vody
● 1–2 kapky cukrářského barviva

Slepičky a kohoutky vykrájejte z těsta pomocí vykrajovátek. Upečte je a po vychladnutí je ozdobte polevou – hřebínek a zobáček udělejte červenou barvou, křidélka a zdobení ocasu bílou polevou.


Hnízdo s vajíčky

Budeme potřebovat:
● dlouhé proutí z břízy
● slepičí a křepelčí vajíčka
● zelený mech
● bílý keramický talíř

Velmi efektní dekoraci velikonočního stolu vyrobíme za pár minut. Z dlouhého březového proutí stočíme jednoduchý věneček. Ten položíme na bílý keramický talíř a dovnitř usadíme bochánky čerstvého zeleného mechu jako do hnízda. Do mechu naaranžujeme nebarvená přírodní slepičí vajíčka, která dozdobíme malými pestře zbarvenými křepelčími vajíčky.

 

Tvoříte rádi? Inspirujte se na forum.living.cz

Text a foto: Hana Rašínová

Dále čtěte

Jak si udělat velikonoční perníčky

Jak si udělat velikonoční perníčky

Blíží se Velikonoce a to je čas, kdy se dají péct tradiční perníčky. Stačí jen místo vánočních hvězdiček, vloček či kaprů použít jarní vykrajovátka. Přinášíme návod, jak krok za krokem perníčky upéct, nabarvit podkladovou barvou a pak pomalovat. Se vším vám přitom mohou pomáhat i děti a své výtvory spolu s vámi rozdávat koledníkům místo slepičích vajec.

Jak si udělat velikonoční smajlíky

Jak si udělat velikonoční smajlíky

Velikonoce v novodobém pojetí představují hlavně radost z příchodu jara. A proto by měly být hodně barevné a veselé. Proč si na vajíčka nenamalovat světový symbol úsměvu – smajlíka? Každý koledník od vás půjde opravdu veselý. : -)

Videonávod: Velikonoční zajíček z ponožky bez šití a snadno

Videonávod: Velikonoční zajíček z ponožky bez šití a snadno

Také máte v pračce lichožrouty a při každém praní vám zbude alespoň jedna osamocená ponožka? Už je nemusíte vyhazovat. Vyrobte z nich velikonoční zajíčky jako originální, stylovou a hlavně děsně roztomilou dekoraci. Dobrá zpráva pro nešiky. Podle našeho videonávodu to zvládnete i vy!

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Zatím bez komentáře

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Plamének

Plamének

Plamének je stálezelená popínavá rostlina. Květenství odrůdy Clematis bylo vyšlechtěno až do současné podoby velkokvětých...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 461 aktivních uživatelů 73 146 témat)

Poslední příspěvky

pafas
od: pafas | 25. 09. 2016, 21:03

Dobrý den. Řeším problém s vjezdem do zahrady. ... Číst

aprill1
od: aprill1 | 25. 09. 2016, 20:31

[quote="pastelka-růžová":c6017].....n... Číst

Bibi53
od: Bibi53 | 25. 09. 2016, 20:28

Pastelko, jasně, že máš podepsanou omluvenku ... Číst

kvetinka272
od: kvetinka272 | 25. 09. 2016, 19:48

I u nás bylo dnes nááádherně Odpoledne mi mil... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist